The site you requested may not be relevant in your area.

country flag
Skip to main content

Polski Ład - zmiany

Co to jest Polski Ład?

Polski Ład – projekt reform podatkowych, którego formalna nazwa brzmi: Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa Polski Ład została podpisana przez prezydenta już 16 listopada ubiegłego roku, jednak wejście w życie większości jej postanowień zostało zaplanowane w dwóch krokach. Pierwszy z nich miał miejsce wraz z początkiem roku 2022, na kolejny, wprowadzający w życie większość pozostałych zmian, będziemy musieli poczekać do 1 lipca.

Polski Ład – zmiany, które przewiduje, mają na celu zoptymalizowanie przepisów podatkowych w naszym kraju i pobudzenie jego gospodarki, chociaż zmianie nie ulegną jedynie nasze podatki. Nowy Ład to także zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych czy Prawie przedsiębiorców.

Polski Ład – jakie zmiany wprowadza?

Polski Ład – od kiedy obowiązuje ta ustawa, każdy przedsiębiorca musi liczyć się ze zmianami, jakie będzie musiał wprowadzić do swojego biznesu. Warto tutaj wspomnieć, że niedostosowanie się do niektórych zapisów ustawy może skutkować nałożeniem kary na Twoje przedsiębiorstwo, jak chociażby kara za brak kasy fiskalnej współpracującej z terminalem płatniczym. W jaki sposób praktycznie przygotować się na to, jakie zmiany czekają nas po pełnym wejściu w życie Polskiego Ładu? Kasy fiskalne online – od kiedy będą obowiązkiem?

Nowe regulacje dotyczące kas fiskalnych

Zdecydowanie jedną z największych zmian w kontekście Polskiego Ładu jest to, że obecnie każdy przedsiębiorca, który używa kasy fiskalnej do ewidencji sprzedaży w ramach swojej działalności, będzie zobowiązany do wspierania płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że jeśli w Twojej firmie używane są kasy fiskalne, od 1 stycznia 2022 roku jesteś zobowiązany do wspierania płatności kartą lub innymi instrumentami płatniczymi. Dotyczy to nie tylko siedziby przedsiębiorstwa czy Twojego lokalu, ale właściwie każdego miejsca, gdzie zostanie wykonana usługa.

Kasy online – obowiązek ich połączenia z terminalem płatniczym nabierze mocy od 1 lipca 2022 roku. Zwolnione będą z niego jedynie te firmy, które nie posiadają kasy fiskalnej w celu prowadzenia ewidencji swojej sprzedaży.

Kasa fiskalna online z terminalem płatniczym

Jako przedsiębiorca wiesz, że dostosowywanie się do aktualnej sytuacji podatkowej i prawnej jest niezbędne, by firma mogła bezproblemowo funkcjonować i dalej się rozwijać. Jak obowiązek integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi wpłynie na Twój biznes? Zależy to w głównej mierze od tego, jak będziesz na to przygotowany. Elavon proponuje kompleksową obsługę płatności zgodną z zapisami Polskiego Ładu, niezależnie czy mówimy tutaj o obsłudze płatności online, czy konfiguracji terminali. Zdecydowanie lepiej jest pomyśleć wcześniej o dostosowaniu swojej firmy do przepisów nowego prawa, aby nie narazić się na karę finansową.

Ustawa o podatku dochodowym

Zmiany w ustawach o podatku dochodowym to jedna z najważniejszych zmian, jakie oferuje nam Polski Ład. Przedsiębiorcy odczują ją podobnie jak ich pracownicy, jednak jest to w dużej mierze uzależnione od indywidualnych dochodów. Nowy Polski Ład – podatki dochodowe będą rozliczane inaczej, zmieni się także sposób naliczania ich składek. Ważną zmianą jest także podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesienie drugiego progu podatkowego.

Nowy Polski Ład – jak się przygotować?

Polski Ład – dla przedsiębiorców oznacza on konieczność dokładnego sprawdzenia wymogów i zapisów, jakie wejdą w życie wraz z ustawą. Jak powinna się do tego przygotować Twoja firma? Przede wszystkim już obecnie można zacząć myśleć o lipcu i obowiązku zintegrowania kas fiskalnych i terminali płatniczych. Znalezienie dobrego rozwiązania w tym zakresie powinno oszczędzić wiele problemów. Należy pamiętać, że ustawodawca nie zostawił przedsiębiorców bez pomocy w tym zakresie. Polska Bezgotówkowa to jeden z programów, który ma zapewnić, że polskie płatności zawsze będą mogły być wykonane bez użycia gotówki. Warto pomyśleć o tym już teraz i odpowiednio przygotować się na to, co niesie ze sobą Polski Ład.